Jakie rodzaje olejów stosowane są w hydromotorach koparek gąsienicowych?
Hydromotory są nieodzowną częścią układu napędowego koparek gąsienicowych. Aby uniknąć awarii tego podzespołu należy upewnić się, że zastosowano w nim odpowiedni rodzaj oleju. Właściwy dobór olejów stosowanych w tych hydromotorach ma kluczowe znaczenie dla ich wydajności, trwałości oraz ogólnej sprawności maszyn.
Jakie rodzaje olejów stosowane są w hydromotorach koparek gąsienicowych? Podpowiadamy!
Zacznijmy od tego, że w hydromotorach wykorzystywane są dwa różne rodzaje środków smarnych: w silniku jazdy, tak jak w całym układzie hydraulicznym pracuje olej hydrauliczny. Gra on kluczową rolę jeśli chodzi o sprawność silnika jazdy, pompy hydraulicznej, czy siłowników: m.in. przenosi moc, zapewnia odpowiednie smarowanie, chroni przed korozją i odprowadza ciepło.
Sprawdź także: JAK ROZPOZNAĆ ZUŻYTY OLEJ HYDRAULICZNY?
Natomiast w zwolnicy, przekładni planetarnej znajduje się olej przekładniowy. Jest on niezbędny do smarowania jej kluczowych elementów. Rekomendujemy by sięgać po mineralny olej przekładniowy o lepkości 80W/90 w klasie GL4. Ten rodzaj oleju przekładniowego posiada doskonałe właściwości smarujące i antykorozyjne. W trudnych, zmiennych warunkach sprawdza się bez zarzutu. Warto również zwrócić uwagę na specyfikacje i zalecenia producenta dotyczące oleju, takie jak jego lepkość, odporność na zmienne warunki pracy oraz zgodność z normami jakościowymi.
Sprawdzanie poziomu oleju przekładniowego
Sprzedawane przez nas hydromotory dostarczamy już napełnione odpowiednim olejem. Zawsze jednak zalecamy sprawdzenie jego poziomu, aby upewnić się, że olej jest obecny i w wystarczającej ilości. Sprawdź jak sprawdzić poziom oleju przekładniowego:
- Kiedy spojrzysz na pokrywę zwolnicy, zauważysz w zależności od rodzaju przekładni 2 lub 3 korki. Ustaw hydromotor tak, aby jeden korek znajdował się na godzinie 12, a drugi na godzinie 3 lub 9.
- Usuń z okolic korków piasek, brud i wszelkie inne zanieczyszczenia, by nie dostały się one do środka podzespołu.
- Odkręć oba korki w celu odpowietrzenia.
- Jeśli w zwolnicy jest wystarczająca ilość oleju, będzie on na poziomie otworu na godzinie 3 (lub 9), a jego niewielka ilość będzie wypływać. Jeśli jednak oleju będzie zbyt mało, uzupełnij go przez otwór znajdujący się na godzinie 12, aż osiągnie odpowiedni poziom.
- Po dolaniu oleju, zakręć oba korki.
Jak często wymieniać oleje hydrauliczny i przekładniowy w koparce?
Systematyczna wymiana olejów to jeden z obowiązków właściciela koparki, aby była ona sprawna, a jej użytkowanie bezpieczne. Słyszałeś o zasadzie mówiącej, że żywotność przekładni planetarnej w koparce jest wprost proporcjonalna do częstotliwości wymiany oleju przekładniowego? Optymalnie należy robić to raz w roku. Natomiast jego poziom zaleca się sprawdzać średnio raz na 100 motogodzin
Jeśli chodzi o olej hydrauliczny, najczęściej zaleca się wymianę oleju hydraulicznego co 3000 godzin pracy maszyny.
Podsumowując, oleje stosowane w hydromotorach koparek gąsienicowych, zarówno hydrauliczny jak i przekładniowy, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu płynnej pracy maszyny oraz jej wydajności. Pamiętajmy również o regularnej konserwacji oraz wymianie olejów zgodnie z zaleceniami producenta, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych awarii i utrzymać koparkę w doskonałej kondycji przez naprawdę długi czas.