Jak często wymieniać olej hydrauliczny w koparce?

Wymiana oleju hydraulicznego to jeden z obowiązków właściciela koparki, aby była ona sprawna, a jej użytkowanie bezpieczne. Wymiana oleju to zasadniczo niedroga czynność konserwacyjna, a warto ją wykonywać regularnie, ponieważ w innym wypadku konsekwencje mogą być bolesne.
Dlaczego tak ważne jest pilnowanie terminowej wymiany oleju hydraulicznego?
Olej hydrauliczny w pewnym sensie można porównać do oleju silnikowego w samochodach: w związku z eksploatacją oleju i jego kontaktem z powietrzem, olej ulega naturalnym procesom starzenia. A co za tym idzie, traci swoje pierwotne właściwości i nie może już zapewniać optymalnego smarowania elementów układu hydraulicznego. Olej utlenienia się i brudzi. Należy pamiętać, że zabrudzenia, które wytracają się z oleju powodują większe tarcie, co w efekcie daje szybsze zużycie części, w szczególności gumowych uszczelnień. Filtr oleju się zapycha i spada wydajność procesu filtracji. Zatem oczywiste jest, że zaniedbanie wymiany oleju może doprowadzić do licznych przykrych i kosztownych sytuacji.A co z filtrem oleju?
Wraz z wymianą oleju, nie zapominaj też o wymianie filtra, ponieważ on też nie jest nieśmiertelny. Spełnia on bardzo ważne funkcje, a mianowicie odpowiada za ochronę układu hydraulicznego koparki przed zabrudzeniem, czy wcześniejszym zużyciem. Kiedy filtr jest mocno zabrudzony, nie działa tak efektywnie jak powinien i nie wyłapuje drobin z oleju tak dobrze jak nowa sztuka. Nie wspominając już o tym, że brudny filtr utrudnia przepływ oleju.

Jak dobrać odpowiedni olej hydrauliczny i jak często go wymieniać?
Naszym bestsellerem wśród olei hydraulicznych jest Orlen HYDROL L-HL 46 dostępny w różnych pojemnościach.
Rodzaj oleju, parametry oraz częstotliwość wymiany zawsze powinien być podany przez producenta koparki. Jeśli korzystamy z innego oleju niż rekomendowany przez markę, warto stosować się do zaleceń producenta oleju. Tylko wtedy możemy utrzymać koparkę w doskonałej kondycji przez naprawdę długi czas. Najczęściej zaleca się wymianę oleju hydraulicznego co 3000 mh.
Zły dobór oleju może mieć poważny w skutkach finał. Oleje, które stosuje się w starszych maszynach, nie powinny być wykorzystywane w nowych maszynach. Dlaczego? Ponieważ technologia nieustannie idzie do przodu i starsze maszyny nie są przystosowane do pracowania w tak trudnych warunkach roboczych.
Właściciele koparek gąsienicowych powinni doskonale wiedzieć, jak istotna jest regularna wymiana oleju hydraulicznego. Zaniedbanie tego może skutkować nieprzyjemnościami i dodatkowymi kosztami. Aby nie dopuścić do najprzeróżniejszych awarii, pamiętajmy o wymianach płynów eksploatacyjnych. Co więcej, po każdej naprawie układu hydraulicznego powinno się go wyczyścić, następnie zalać nowym olejem i zamontować nowe filtry. Jeśli serwis nie usunie zanieczyszczeń, wówczas sama wymiana oleju i filtrów jest bezcelowa – generuje tylko dodatkowe koszty. Pozwoli to na długowieczne korzystanie z koparki bez większych problemów.