Dlaczego wymiana filtrów hydraulicznych jest tak ważna?
Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że za znaczną większość awarii układów hydraulicznych odpowiada zanieczyszczony olej hydrauliczny? Dlatego tak ważną elementem dla całego układu jest filtr oleju hydraulicznego. Dzięki niemu do Twojej maszyny nie przemieszczają się żadne niechciane zanieczyszczenia. Ale sama obecność filtrów nie wystarczy - należy je także regularnie wymieniać.
Za co odpowiada filtr hydrauliczny?
Główną rolą filtra hydraulicznego jest zatrzymywanie różnego rodzaju drobin przed dostaniem się do oleju hydraulicznego, by nie doprowadzić do zatarcia podzespołów wchodzących w skład układu hydraulicznego, tj.: pompy, rozdzielaczy, siłowników, czy hydromotoru. Za jego sprawą do układu nie wkradają się pyły i inne odpady eksploatacyjne, które powstają w wyniku wysokiego ciśnienia.
Co się dzieje, gdy filtr hydrauliczny jest zapchany?
Jak nietrudno się domyślić, zużyty filtr oleju hydraulicznego nie będzie spełniać swoich funkcji tak, jak powinien. Zanieczyszczony olej najczęściej jest bezpośrednią przyczyną uszkodzeń w uszczelnieniach pompy, hydromotoru lub siłownika. Efektem niedostatecznej filtracji często bywa także zacinanie się tłoczków w rozdzielaczu hydraulicznym.
Gdy filtr oleju hydraulicznego zatka się zanieczyszczeniami, mogą wydarzyć się kilka sytuacji. Jeśli filtr posiada zawór przelewowy, olej wraz z drobinami ominie filtr i przedostanie się do elementów układu. ;Jeśli natomiast w filtrze nie występuje zawór przelewowy, to albo filtr ulegnie zniszczeniu i zanieczyszczenia będą kontynuowały swoją drogę przez układ hydrauliczny, albo ciśnienie zacznie wzrastać, aż znajdzie drogę ucieczki.
Jak często wymienić filtr hydrauliczny?
Zawsze stosuj się do zaleceń producenta maszyny, które na podstawie przepracowanych godzin wskazują kiedy należy wymienić olej i filtry. Najczęściej spotykana częstotliwość to 3000 mh.
Wymiana filtrów hydraulicznych to jedna z obowiązkowych czynności konserwacyjnych, od której zależy nie tylko wydajność pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo operatora. Jeśli do układu hydraulicznego dostaną się jakoś niepożądane cząsteczki, trzeba liczyć się z kosztownymi naprawami lub nawet wymianą uszkodzonych komponentów.
Podsumowując, niewymienienie zatkanego filtra może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje niż brak filtra w ogóle. Dzięki regularnej wymianie filtrów możesz zapobiec efektowi domina – kaskadowym uszkodzeniom w całym systemie hydraulicznym. Od tej czynności w dużej mierze zależy sprawność i żywotność maszyny.