Czy operator koparki jest w stanie wykryć awarię hydromotoru?
Nie trzeba być mechanikiem ciężkiego sprzętu, aby wiedzieć, kiedy z koparką dzieje się coś nie tak. Sam operator jest w stanie to określić, ponieważ bardzo dobrze wie, jak jego sprzęt powinien brzmieć i pracować. Tak naprawdę, zazwyczaj to on jest pierwszą osobą, która zauważa wystąpienie problemów w maszynie. Skupmy się na kilku konkretnych przykładach, na które szczególnie należy zwracać uwagę.
Zauważyłeś nietypowe hałasy lub wibracje?
Co prawda, na placu budowy wibracje i duży hałas są na porządku dziennym, ale jeśli operator zauważy dźwięki, których koparka na co dzień nie wydaje, można spodziewać się problemów, np. z hydromotorem. Odgłos podobny do dźwięku szlifowania czy głośne piski to z całą pewnością nie są typowe brzmienia prawidłowo pracującej koparki gąsienicowej. Wręcz przeciwnie, oznaczają potencjonalne problemy mogące skutkować poważnymi awariami. Przyczyną dziwnych dźwięków i wibracji mogą być, m.in. zużyte łożyska w przekładni planetarnej.
Zauważalny spadek wydajności pracy koparki
Kolejnym sygnałem usterek w hydromotorze jest wyraźnie zredukowana wydajność pracy maszyny. Kiedy operator pracujesz daną koparką od dłuższego czasu, bez problemu rozpozna, kiedy jej wydajność nie jest już taka sama. Przez spadek wydajności rozumiemy m.in. takie sytuacje, w których:
- rutynowe, codzienne zadanie zajmuje znacznie więcej czasu niż dotychczas
- koparka wolniej pokonuje wzniesienia
- koparka wolniej reaguje tak szybko na sterowanie ruchem, takie jak, jazda do przodu, do tyłu, czy skręcanie
Wszystkie te oznaki mogą świadczyć o ogólnym zużyciu elementów układu hydraulicznego, w tym także hydromotoru. Jeśli uda się znaleźć i naprawić usterkę, zanim spowoduje uszkodzenia następnych elementów, być może uda się zapobiec kosztownym przestojom i opóźnieniom w realizacji planów realizacji inwestycji.
Wycieki oleju ze zwolnicy
Niejednokrotnie pisaliśmy na ten temat i jeszcze nie raz będziemy to powtarzać, że wycieki oleju hydraulicznego lub przekładniowego nigdy nie są pozytywnym objawem. Jeśli olej jest w stanie wydostać się z hydromotoru na zewnątrz, to zanieczyszczenia mogą dostać się do środka i go uszkodzić. Zbyt niski poziom oleju jest szczególnie niebezpieczny, jeśli wyciek dotyczy oleju przekładniowego.
Wycieki należy usuwać jak najszybciej. Jeśli zostaną zauważone na samym początku występowania problemu, to zazwyczaj sprawa nie jest jeszcze poważna i wymiana uszczelnienia powinna wystarczyć. Natomiast zlekceważone przecieki oleju mogą doprowadzić nawet do nienaprawialnych awarii.
Zauważenie nietypowych wibracji lub odgłosów, spadki wydajności maszyny lub dowody wycieków oleju, a także poświęcenie czasu na usunięcie przyczyn tych objawów może zapobiec zarówno nieplanowanym przestojom, jak również kosztownym naprawom.