5 narzędzi, które obowiązkowo muszą się znaleźć w przydomowym warsztacie
Co koniecznie musi znaleźć się w amatorskim warsztacie?
Do kompletowania wyposażenia przydomowego warsztatu warto podejść z głową. Przedstawiamy nasza listę kilku najpotrzebniejszych rzeczy, bez których nie obejdzie się żadna przydomowa pracownia.
1. KLUCZE
Dobre klucze to absolutna podstawa wyposażenia warsztatu. Jest wiele rodzajów kluczy: płaskie, nasadowe, imbusowe, zestawy Torx i wiele innych. Często można je kupić pojedynczo w zależności od tego, jakiego rozmiaru aktualnie się potrzebuje. Warto jednak rozważyć zakup całego kompletu, bo przecież kluczy nigdy za wiele.
Dzięki kluczom nasadowym z różnymi rodzajami końcówek wiele prac związanych z odkręcaniem i przykręcaniem połączeń gwintowych będzie znacznie łatwiejsze. Dla większej precyzji, warto zdecydować się na zestaw z rękojeścią posiadającą grzechotkę.
Podczas usuwania różnego rodzaju usterek z pewnością przydadzą się klucze płasko-oczkowe, dzięki którym odkręcisz śruby i nakrętki z sześciokątnymi i dwunastokątnymi łbami.
Nie zapominajmy też o kluczach imbusowych, które na rynku można znaleźć w różnych rodzajach: krótkie, długie, z kulką czy też bez.
2. WKRĘTAKI
Wybór odpowiednich śrubokrętów do domowego warsztatu to nie bułka z masłem, ponieważ ich producenci oferują wiele opcji: tradycyjne, z magnetyzerem, z rączką drewnianą lub z tworzywa sztucznego, dodatkowo izolowane, z grotem okrągłym lub sześciokątnym, itp.
3. NARZĘDZIA POMIAROWE
Bez różnego rodzaju narzędzi pomiarowych, żadna praca nie zostanie wykonana precyzyjnie. Dawniej majsterkowicze używali głównie składanych, drewnianych metrówek. Obecnie najczęściej wykorzystuje się zwijane miarki, które w razie potrzeby można zablokować na wymaganej długości.
W Twoim warsztacie nie może zabraknąć także suwmiarki. Za jej pomocą jesteś w stanienie tylko szerokość zewnętrzną, czy wewnętrzną danych przedmiotów, ale także głębokość i uskoki.
4. SZCZYPCE
Szczypce, potocznie nazywanymi kombinerkami, przydają się każdemu amatorowi majsterkowania m.in. do mocnego chwytu trudno dostępnych elementów. Niektórzy są zdania, że nie ma konieczności posiadania więcej niż jednej pary szczypiec. Nic bardziej mylnego, w zależności od potrzeb, warto mieć szczypce o różnych długościach.
5. LATARKA WARSZTATOWA
Odpowiednia latarka LED to mus jeśli chodzi o warsztat, ponieważ każde miejsce pracy powinno być odpowiednio oświetlone. Doskonale sprawdzi się do oświetlenia miejsc, do których nie dociera światło z lampy wiszącej. Latarka do warsztatu powinna być małych rozmiarów, ale dawać wąską, a zarazem intensywna wiązkę światła, która pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
Wymieniliśmy tylko kilka podstawowych narzędzi, ale lista jest znacznie dłuższa. Kiedy warsztat jest zaopatrzony w odpowiednie narzędzia, praca w nim jest o wiele szybsza i z pewnością przyjemniejsza, a dusza każdego majsterkowicza może poczuć się spełniona. Nawet posiadając jedynie wspomniane wyżej narzędzia, można wykonać wiele prac, nie tylko amatorskich.